Hangi anne baba bu durumu bilmez: çamaşırların yıkanması gerekir, yemek hazırlanmalıdır, önemli bir arama yapılmalıdır ve ufaklığınız sesli bir şekilde: “Benimle oyna!” der.

Çoğu zaman anne babalar günlük görevleri ve çocuklarıyla oynama isteği arasında kalır. Çocuklar, yetişkinlerin dünyasına ait günlük sorumluluklar ve eğlence arasında ayrım yapamaz. Onlar için her şey heyecanlı ve bir oyunun parçası olabilir – bir puzzle birleştirmek, su birikintisinde zıplamak, yemek pişirmek, masayı hazırlamak, temizlik yapmak ve birçok ev işi. Çocuklar için oynamak ve öğrenmek bir madalyonun iki tarafıdır.

Oyun oynamak çocukların temel ihtiyacı olup, uyumak, yemek yemek ve içmek gibi çocuk gelişiminin önemli bir parçasıdır. Oyun esnasında çocuk zihinsel, ruhsal ve bedensel olanaklarını geliştirir ve bu her bir çocuk için geçerlidir. Oyun oynamak sağlıklıdır ve çocuğunuzun gelişimi için en iyi yöntemdir. Çünkü, oyun içerisinde çocuklar gelişimi için ihtiyaç duydukları motivasyonları arar. Çocuklar oyun oynarken dünyayı tanır, sosyal becerilerini geliştirir, bazı şeylerin nasıl çalıştığını, ne için gerekli olduğunu ve neye yaradığını öğrenir.

Oyun esnasında çocuk kendisini tanır ve görür, gurur ve öz güven geliştirir ve sınırlarını anlar. Oyun oynarken çocuk, çeşitli gelişim alanlarında temel yeteneklerini, becerilerini ve bilgilerini geliştirir, uygular ve benimser.

Çocuğunuz kaç yaşında olursa olsun: Mümkün oldukça çocuğunuzla oynamak ve çocuğunuzun oyununa eşlik etmek için zaman ayırın. Herkes farklıdır ve çocuğunun oyun ihtiyacını kendine özgü bir şekilde karşılar. Bazı anne babalar severek oyun oynar, diğerleri daha az oynar ve birçoğunun çok az vakti vardır. Durum her neyse; çocuklarınız için her zaman programlar veya hazır oyunlar bulundurmak zorunda değilsiniz. Çocuğunuzun kendine ait birçok oyun fikri vardır. Çocuğunuzun oyun fikirlerine izin verip eşlik edin. Yönetmeyi ona bırakın ve iyi bir oyun arkadaşı olun. Ve: Daha az, çoğu zaman daha çoktur! İstemsizce oyun oynamaktansa, onunla kısa ama tüm dikkatinizi ona vererek oynamanızı çocuğunuz tercih eder.

Beraber oyun oynamaktan çocuklarınız VE siz avantaj sağlarsınız. Birlikte oyun oynarken, beraber bir şeyler keşfetme, iletişim kurma ayrıca heyecan ve mutluluk paylaşma şansı elde edersiniz.